Чинним законодавством України передбачені спеціальні умови щодо використання праці неповнолітніх. Насамперед слід відзначити, що у трудових правовідносинах підлітків прирівнюють у правах до повнолітніх, і вони, так само як і повнолітні, зобов’язані чесно й сумлінно працювати, вчасно й точно виконувати розпорядження роботодавця, додержуватися трудової дисципліни. Разом з цим законодавство України визначає ряд особливостей працевлаштування неповнолітніх, зокрема щодо охорони праці, робочого часу, відпусток тощо.
Так, відповідно до Кодексу законів про працю України, особа може влаштуватися на роботу з 16-річного віку. Однак, деякі види робіт можуть бути доступні для виконання лише після досягнення певного віку або з дозволу батьків (якщо особа ще не досягла 18 років). Як виняток, і за згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть, прийматись на роботу особи, які досягли п’ятнадцяти років.
Якщо узагальнювати визначені умови працевлаштування:
⦁ надана згода на таку роботу одного з батьків або того, хто їх заміняє;
⦁ дитина навчається в загальноосвітній школі або в професійно-технічному, або середньому спеціальному навчальних закладах;
⦁ робота проводиться лише у вільний від навчання час;
⦁ робота для неповнолітніх від 14 років, обов’язково повинна бути легкою;
⦁ робота не має завдавати шкоди здоров’ю.
Кажучи про прийняття на роботу неповнолітніх, то потрібно зважати на таке:
⦁ трудові договори з неповнолітніми працівниками обов’язково мають укладатися в письмовій формі;
⦁ прийняття на роботу неповнолітніх відбувається лише після попереднього медичного огляду, надалі вони обов’язково мають проходити медичний огляд щороку до досягнення ними 21 року;
⦁ при прийнятті на роботу особам, які не досягли 18 річного віку не встановлюється випробувальний термін;
⦁ неповнолітні користуються пільгами, встановленими законодавством України, щодо охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці.
Заборонено:
⦁ залучати неповнолітніх працівників до нічних, надурочних робіт та робіт у вихідні дні;
⦁ застосовувати працю неповнолітніх осіб на важких роботах та на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах;
⦁ залучати неповнолітніх осіб до підіймання та переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.
Тривалість робочого часу та надання відпусток неповнолітнім
Пунктом 1 частини першої статті 51 КЗпП України для неповнолітніх працівників встановлена скорочена тривалість робочого часу:
⦁ особам від 16 до 18 років – до 36 годин на тиждень (включно);
⦁ особам від 15 до 16 років – до 24 годин на тиждень (включно);
⦁ учні віком від 14 до 15 років, котрі працюють під час канікул, можуть працювати не більше 24 години на тиждень.
Для учнів, котрі працюють упродовж навчального року у вільний від навчання час, тривалість робочого часу не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, передбаченої в абзаці першому пункту 1 статті 51 КЗпП України для осіб відповідного віку.
Статтею 75 КЗпП України та частиною восьмою статті 6 Закону України «Про відпустки» встановлено, що для неповнолітніх працівників, котрі не досягли вісімнадцятирічного віку, тривалість щорічної основної відпустки становить 31 календарний день. Щорічна основна відпустка повної тривалості надається неповнолітньому працівникові за його бажанням у зручний для нього час (ст. 195 КЗпП України, ст. 10 Закону «Про відпустки»). Згідно зі статтею 195 КЗпП України та статтею 10 Закону «Про відпустки» неповнолітньому працівникові може надаватися щорічна відпустка повної тривалості в перший рік його роботи на підприємстві, навіть якщо він ще не відпрацював шість безперервних місяців на цьому підприємстві. Для цього неповнолітньому працівникові потрібно лише подати заяву.
Порядок звільнення неповнолітніх
Звільнення неповнолітніх осіб відбувається за загальними правилами трудового законодавства, але звільнення з ініціативи власника або уповноваженого ним органу допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки за згодою служби у справах дітей.
У разі якщо Ви маєте додаткові питання по цій статті чи ваші права порушують, або Ви потребуєте допомоги в судах, і не маєте грошей на адвоката – звертайтеся до сектору «Краснокутське бюро правової допомоги» Богодухівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює з понеділка по п’ятницю з 08-00 до 17-00, за адресою: смт. Краснокутськ, вул. Миру, 138. тел. (05756) 3-26-50.