Обережно, нітрати у питній воді!

Життя та здоров’я людини тісно пов’язані з навколишнім середовищем, де одним із найважливіших компонентів є вода. Чиста вода – це запорука нашого здоров’я і здоров’я наших дітей. Проте значна кількість водоносних горизонтів забруднена різними шкідливими для організму людини сполуками.

Перевищення у воді гранично допустимих концентрацій різноманітних хімічних сполук може бути небезпечними для здоров’я та життя людини. Однією з таких хімічних сполук є нітрати. Нітрати у питній воді мають надзвичайно токсичний вплив на організм людини, дуже небезпечні вони для дітей до 3 років, особливо – для немовлят, які перебувають на штучному вигодовуванні сумішами, що готуються на воді з високою концентрацією нітратів,  з чим безпосередньо пов’язане виникнення такого захворювання, як водно-нітратна метгемоглобінемія.

Водно-нітратна метгемоглобінемія – це захворювання, обумовлене значним підвищенням вмісту метгемоглобіну в крові, який утворюється внаслідок токсичної дії нітратів на гемоглобін, що призводить до порушення здатності його вступати в зворотну реакцію з киснем і переносити його. А кисневе голодування, у свою чергу, призводить до порушень у роботі печінки, нирок, серцево-судинної та нервової систем. 

Важливим є те, що наявність нітратів не змінює органолептичні властивості води. Вода, забруднена нітратами, навіть у дуже високих концентраціях – чиста, прозора, без специфічного запаху та домішок, звичайна на смак!

Основні симптоми хвороби у немовлят проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах внаслідок кисневого голодування, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей, що вражені цією хворобою, може бути блювота і пронос. Гостре нітратне отруєння у дітей в 7-8% випадках закінчується смертю.

Загальні ознаки отруєння нітратами:

  • діарея, нудота, блювання; 
  • задишка, тахікардія, ціаноз; 
  • різкі болі в животі, пожовтіння очей; 
  • сонливість, втома, головний біль;
  • збільшення слиноутворення.

Зазвичай метгемоглобінемія найчастіше спостерігається у людей, які проживають у сільській місцевості, де поширено використання води із децентралізованих джерел водопостачання (колодязі та неглибокі індивідуальні свердловини).

Чим небезпечні нітрати?

  • спричиняють розвиток шкідливої мікрофлори в кишківнику, що призводить до отруєння організму;
  • зменшують кількість вітамінів, що призводить до авітамінозу та погіршення обміну речовин;
  • знижують в організмі концентрацію йоду, що впливає на функціонування щитоподібної залози;
  • розширюють судини й істотно знижують тиск.

Зверніть увагу! Батьки помилково вважають, що тривале кип’ятіння води робить її безпечною. З точки зору мікробіологічної безпеки – так, але щодо впливу на нітрати – то кип`ятіння забрудненої нітратами води не тільки не зменшує їх вмісту, а й може підвищувати токсичність на 39-86%. Таку рідину можна використовувати лише для технічних цілей: миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях тощо.

Оскільки на сьогодні практично не існує ефективних методів видалення нітратів з води в умовах децентралізованого водопостачання,  рекомендуємо:

  • батькам, які мають немовлят та дітей віком до 3 років, – для питних потреб та приготування їжі (особливо дитячих сумішей, овочевих соків, дитячих напоїв тощо) категорично не використовувати воду з підземних джерел водопостачання, а використовувати фасовану бутильовану столову воду;
  • по можливості якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком – вміст нітратів у ньому низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією нітратів;
  • дорослим не вживати воду з підземних джерел водопостачання, в якій вміст нітратів перевищує допустимі нормативи – не більше 50 мг/дм3; для питних цілей вживати тільки доочищену та фасовану столову воду;
  • не вживати воду з криниць для пиття та приготування їжі, особливо немовлятам та вагітним, якщо якість води не підтверджено лабораторно;
  • дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів
  • необхідно пам’ятати, що у радіусі 50 м від криниць не дозволяється здійснювати миття транспортних засобів, водопій тварин, влаштовувати водоймища для водоплавної птиці, розміщувати пристрої для приготування отрутохімікатів та іншу діяльність, що може призвести до забруднення ґрунту та води;
  • при перших клінічних проявах отруєння у дітей (проносах, синюшності шкірних покривів, задусі, прискореному серцебитті, судомах) негайно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою.

Шановні мешканці Краснокутської громадї, особливо ті, у яких є діти віком до 3-х років та які користуються питною водою із децентралізованих джерел водопостачання, якщо у вас виникли сумніви стосовно якості питної води, ви можете провести дослідження з колодязів, у тому числі на визначення рівня нітратів у питній воді, звернувшись до Краснокутської філії ДУ «Харківський ОЦКПХ МОЗ» для перевірки якості води, яку споживаєте. Робити це потрібно хоча б раз на рік. Така послуга є не дуже вартісною, вона посильна для всіх. А результат – гарантія того, що вживається безпечна вода, або ж сигнал до того, щоб негайно вживати відповідних заходів.

Пам’ятайте, чиста вода – це запорука нашого здоров’я і здоров’я наших дітей! Будьте впевненими у якості питної води, яку ви споживаєте!

КНП «Краснокутська центральна районна лікарня»